Търговските храни за кучета и котки се предлагат в три основни форми: сухи, консервирани и полувлажни. Използваните класификации зависят повече от метода на обработка и съдържанието на вода, отколкото от съдържанието на съставките или профила на хранителни вещества. Пълноценните и балансирани търговски диети за кучета и котки са формулирани така, че да осигурят адекватни количества от всяко необходимо хранително вещество без непоносим излишък от който и да е хранителен елемент. Добавянето на определени хранителни вещества към търговските пълноценни и балансирани храни за кучета и котки трябва да се извършва внимателно и само с подходяща обосновка. Кучешките храни не са задоволителни за котките, тъй като повечето храни за кучета са с по-ниско съдържание на протеини, често не съдържат гарантирани концентрации на таурин и не са предназначени да произвеждат рН на урината <6,5 ,което помага да се предотврати кристализацията на струвит или магнезий-амониев фосфат в пикочните пътища на котките ( Болест на долните пикочни пътища при котки (FLUTD).
Суха храна:
Това е най-популярната категория храни за домашни любимци в САЩ и някои други страни. Сухите храни обикновено съдържат ~90% сухо вещество и 10% вода. Приблизително 95% от сухите храни за кучета и котки се екструдират, т.е. се правят чрез комбиниране и готвене на съставки (зърнени храни, месо и месни субпродукти, мазнини, минерали и витамини), след което сместа се прокарва през матрица. По време на готвенето и екструдирането, температура от ~150°C превръща нишестето в по-лесно смилаема форма, унищожава токсините и инхибиторните вещества и бързо стерилизира продукта. След това храната се покрива с мазнина или други овкусители по време на сушенето, за да се подобри вкусът.
Предимствата на сухата храна включват по-ниска цена от консервираната или полувлажната храна и не е необходимо охлаждане на неизползваните порции. Някои видове суха храна също могат да осигурят почистване на зъбите и венците, за да помогнат за намаляване на пародонталните заболявания.
Консервирани храни:
Консервираните храни за кучета и котки съдържат 68%-78% вода и 22%-32% сухо вещество. Предвид високото съдържание на влага, консервираните храни обикновено съдържат по-големи количества прясно или замразено месо, домашни птици или рибни продукти и странични животински продукти. Много консервирани храни за домашни любимци съдържат текстурирани протеини, получени от зърнени храни, като пшеница или соя. Тези компоненти функционират като аналози на месо, с физическа структура, подобна на тази на месото, и високо хранително качество. Използването на месо в комбинация с някои от текстурираните протеини не само контролира разходите, но може да подобри цялостния хранителен профил на крайния продукт.
Преработката на консервирана храна за домашни любимци започва със смесване на месо или аналози на месо и мазнини с вода и сухи съставки, като витамини и минерали, за правилното съдържание на хранителни вещества. Сместа се смесва и понякога се смила, за да се получи фина каша, в зависимост от профила на продукта. След като консервите се напълнят, те се запечатват и ретортират (процес на готвене на топлина и налягане, който също стерилизира съдържанието), като се гарантира унищожаване на патогени, пренасяни с храна. Предимствата на консервираната храна включват дълъг срок на годност в издръжлив контейнер и висок вкус. Консервираната храна обаче е по-скъпа от сухата храна.
Полувлажна храна:
Полувлажните храни за кучета и котки съдържат 25%-40% вода и 60%-75% сухо вещество. Те не изискват охлаждане и се съхраняват с помощта на овлажнители – вещества, които свързват водата, така че тя да е недостъпна за растеж на бактерии и мухъл и осигуряват срок на годност. Те включват прости захари (обикновено захароза), сорбитол и соли. Много полувлажни храни се подкиселяват с помощта на фосфорна, ябълчена или солна киселина, за да се забави допълнително развалянето. Предимствата на полувлажните храни включват удобство, висока енергийна смилаемост и вкус. Въпреки това, меката влажна храна е по-скъпа от сухата храна.
Домашно приготвени диети:
Кучетата могат да бъдат успешно хранени с правилно формулирани домашно приготвени диети. Това е много по-трудно при котките. Предимствата на домашно приготвените диети включват използването на пресни, висококачествени съставки, избрани от собственика. Недостатъците включват времето за приготвяне, променлив контрол на качеството и последователност на диетата, по-висока цена и трудност при формулирането и приготвянето на пълноценна и балансирана диета. Най-трудно е да се формулира хранително пълноценна и балансирана диета с достатъчно количество хранителните вещества в малък обем порция. Много домашно приготвени диети са с високо съдържание на протеини, висока калорийност и имат неподходящи съотношения калций:фосфор и неадекватни нива на калций, мед, йод, мастноразтворими витамини и някои от витамините В. Много публикувани рецепти за диети за котки имат много високи нива на пепел или минерали поради необходимостта от добавяне на синтетични хранителни вещества. Ако собствениците решат да хранят домашните си любимци с домашно приготвена диета, те трябва да използват рецепта, формулирана от ветеринарен диетолог ( а не с рецепти намерени в интернет). Също така е важно да се осъзнае, че нито една домашно приготвена диета не е била подложена на тестове и изследвания, използвани за формулиране на пълноценни и балансирани търговски храни за домашни любимци.
Диети на базата на сурово месо:
Диетите, базирани на сурово месо, са получили много внимание през последните години. Противоречието, липсата на добри данни и недостигът на висококачествени изследвания затрудняват ветеринарните лекари да дават информирани препоръки към собствениците на домашни любимци относно тази практика на хранене. Въпреки това, Американската асоциация за болници за животни, Американската ветеринарномедицинска асоциация и Канадската ветеринарномедицинска асоциация са разработили изявления, които отхвърлят храненето на кучета и котки със суров или недостатъчно обработен животински протеин.
Има два основни типа диети, базирани на сурово месо: домашно приготвени и търговски. Разнообразието от сурово-сушени или замразени лакомства за домашни любимци също попадат в тази категория. Домашно приготвените диети включват различни хранителни режими, включително BARF (Костна и сурова храна или биологично подходяща сурова храна), най-добрата диета и диетата на Волхард. Търговските диети, базирани на сурово месо, най-често са пресни, замразени или пастьоризирани. Някои от тези търговски диети са формулирани така, че да отговарят на хранителните профили на AAFCO, но много не са.
Един от най-големите спорове около тези видове диети е тяхната безопасност, не само за домашните любимци, които ги консумират, но и за техните собственици. Дори ако собствениците купуват месо, предназначено за консумация от човека, за да произвеждат домашно приготвени диети, няма гаранция, че тези съставки са свободни от патогени и са безопасни за консумация в сурово състояние. Суровото пиле е често срещан източник на салмонела и се смята, че 21%-44% от пилето, закупено от търговски обекти, предназначени за консумация от човека в цяла Северна Америка, е заразено със салмонела. Дори ако собственикът на домашен любимец вземе предпазни мерки при боравене и подготовка на тези диети, е доказано, че дори след еднократна консумация на храна, заразено със салмонела, 44% от кучетата отделят салмонела в изпражненията си за 7 дни и нито едно от тези кучета не е било симптоматично за инфекция със Salmonella. Степента на замърсяване със салмонела за говеждо и свинско месо, предназначени за консумация от човека, се оценява в диапазона от 3,5%–4%. Но говеждото и свинското са източник на други потенциални патогени, включително патогенния щам на E coli O157:H7. Смята се, че Campylobacter spp присъства в 29%–74% от пилето, а Listeria spp се смята, че присъства в 15%–34% от пилето и 25%–52% от говеждото и свинското месо. В две отделни проучвания е показано, че консумацията на сурово месо значително повишава степента на серопревалентност на Toxoplasma gondii при котки.
Някои търговски диети, базирани на сурово месо, са замразени или сушени чрез замразяване; обаче, нито замразяването, нито сушене чрез замразяване унищожават всички потенциални патогени в тези продукти. Някои търговски производители на диети, базирани на сурово месо, сега използват пастьоризация под високо налягане в опит да намалят риска от патогени. Въпреки че този процес може да намали броя на много патогени, той обикновено не ги елиминира напълно, а бактериите и вирусите се различават по своята чувствителност към този процес. Търговските храни за домашни любимци също бяха изтеглени през последните години поради замърсяване със Salmonella. Въпреки това, като се има предвид броя на предлаганите в търговската мрежа хранителни продукти за домашни любимци, процентът на засегнатите продукти е сравнително малък в сравнение с броя на засегнатите диети, базирани на сурово месо.
Друг проблем, особено при домашно приготвени диети, базирани на сурово месо, са хранителните дисбаланси. В европейско проучване, което оценява 95 домашно приготвени диети, базирани на сурово месо, давани на кучета, 60% от тях са имали големи хранителни дисбаланси. Има редица съобщения за случаи, отнасящи се до развитието на витамин D-зависим рахит тип I и хранителен вторичен хиперпаратиреоидизъм, свързан с кучета, хранени с диети, базирани на сурово месо. Други опасения по отношение на практиката на хранене на кучета и котки със сурово месо и кости е рискът, свързан с чужди тела в хранопровода и червата и перфорация. Храненето със сурови кости също се свързва със счупени зъби и други зъбни проблеми при кучета.
Привържениците на сурови диети често цитират, че диетите, базирани на сурово месо, са еволюционната диета на кучета и котки и, че домашните кучета и котки никога не са еволюирали, за да могат да усвояват търговски храни за домашни любимци. Въпреки това, скорошен доклад показва, че кучетата имат 36 области на генома, които се различават от този на вълците, и 10 от тези области играят критична роля в храносмилането на нишестето и метаболизма на мазнините. Следователно генетичният състав на домашните кучета и котки не е същият като този на вълците. Привържениците на суровите диети също цитират, че готвенето унищожава основните ензими, необходими за храносмилането. Докато малко количество протеин се разрушава по време на готвене, а ензимите са протеини, няма доказателства, че животните или хората се нуждаят от тези екзогенни източници на ензими. Освен това много от тези ензими се разрушават в силно киселинната среда в стомаха и никога не достигат до тънките черва, където се абсорбират повечето хранителни вещества.
И накрая, ветеринарните лекари трябва също да вземат предвид потенциалните правни последици от препоръчването на диети, базирани на сурово месо. Докато рисковете от зоонози могат да бъдат свързани с хранене както с търговски, така и с домашно приготвени диети, ако собственик на домашен любимец, например, развие инфекция със салмонела от хранене със замърсена търговска диета, производителят на храна за домашни любимци обикновено е изложен на риск от съдебен иск. Въпреки това, ветеринарните лекари, които препоръчват домашно приготвени диети, базирани на сурово месо, са потенциално отговорни, ако собственикът се разболее от приготвянето на тези диети или в резултат на изхвърляне на патогени от домашни любимци в изпражненията си.