ЩЕ СИ ИМАМЕ КОТЕ

Мислите как да се подготвите за пристигането на котето у дома???  В това кратко ръководство, ще Ви разкажем всичко, което трябва да знаете в началото.

Независимо дали купувате или осиновявате коте, пристигането му у дома е много специално изживяване, изпълнено с радост, игри, смях и топлина! Котенцата за много забавни, любвеобвилни и изобретателни J

Нашият ветеринарен екип с удоволствие ще ви информира как правилно да се грижите за вашето коте. По време на развитието си, котките преминават през много етапи и е важно да знаете как ще се променя техните нужди. Освен грижите у дома, за котките е важно, редовно да бъдат преглеждани от ветеринарен лекар, ваксинирани и обезпаразитявани за вътрешни и външни паразити.

Ако планирате да се сдобиете с ново коте, независимо дали то е бебе или вече голяма котка, е добре да отделите малко време и да подготвите дома си за нея.

Ето списък на основните неща, от които вашето коте ще има нужда:

  • Храна – препоръчително е котките да се хранят със сухи и с консервирани храни;
  • Купички за храна и вода – желателно е купичката за вода да не е в близост до храната. Това стимулира котките да приемат повече вода;
  • Котешка тоалетна – поставена далеч от зоната за хранене;
  • Легло или иглу – котките обикновено предпочитат къщички тип иглу;
  • Драскалка за нокти – наточването на ноктите е вид маркировка и всички котки го правят инстинктивно. Много важно е да осигурите на котката място за точене на нокти, за да не прави това по мебелите.
  • Четка или гребенче за сресване и поддържане на козината в добро състояние. За дългокосместите котки е особено важно редовно да бъдат сресвани, за да се предотврати заплитането на козината и последвашите раздразнения и възпаления на кожата.
  • Чанта или клетка с която да бъде транспортитана котката. Препоръчват се стабилни, добре вентилирани и покрити чанти или клетки, които лесно се отварят. Препоръчително е на дъното да бъде поставена мека възглавничка или постелка с която котето е свикнало и ще се чувства по-добре при транспорта.
  • Играчки – котките обожават меки топчета, мишлета и въдици J

Преди да донесете новото коте у дома, е добре да сте закупили и подредили всичко необходимо, за да могат другите членове на семейството и домашните любимци ( ако има вече такива ) да свикнат с новостите. Препоръчително е включването на успокочващи феромони, които могат да бъдат използвани като дифузер или спрей, преди пристигането на новото коте, за да помогнат на котето и на останалите домашни любимци ( ако има такива ) да се чувстват спокойни и отпуснати.

Първи ден

Първият ден с вашето ново коте е много вълнуващ, но внимавайте да не го преуморите. Когато се приберете у дома с котето, оставете клетката на пода, близо до неговото ново легло, храна и тоалетна, отворете вратичката и го оставете само да излезе, да се огледа и да проучи заобикалящата го среда. Можете да седнете в близост на пода. Оставете клетката отворена на пода в случай, че котето е уплашено и иска да се скрие в нея. Нормално е котето да е стерсирано и да се крие първите няколко дни. Оставете в близост тоалетна и храна, не го насилвайте и не го вадете от скривалищата му, защото това ще му причини допълнителен стрес и негативни асоциации с хора или части от дома. Когато е готово, то само ще излезе. Ако имате други домашни любимци, позволете им да подушат котето, но не забравяйте да го пазите в безопасност през цялото време, докато се опознаят и свикнат заедно.

 Първите 10 дни

След няколко дни вашето коте ще започне да изследва новия си дом. Можете да го насърчавате с лакомства и играчки и да превърнете опознаването в игра. То вече трябва да се храни добре, да пие вода и да има утвърдени хигиенни навици. Ако забележите нещо необичайно – меки изпражнения, намален апетит, нежелание за игра, умърлушеност, прекалена сънливост е препоръчително веднага да занесете котето на преглед. Ако всичко с новото коте е наред, трябва да си изберете ветеринарен лекар, да го заведете на преглед и да бъде изготвен подходящ план за ваксинация и обезпаразитяване (вътрешно и външно ).

Ако котката ви ще носи нашийник, изберете специфичен за котки, който ще се скъса и падне, ако котето се закачи някъде. Това ще предотврати наранявания, особено при активни, катерещи се котета. Добре е да се добави и енадпис или медальон с телефонен номер, в случай, че котето излезе навън.

Първите 30 дни

До края на първия месец котето вече трябва да се е приспособило към новия си дом, да е активно и игриво. Можете да забележите ново поведение – драскане по вертикални повърхност, катерене по мебелите, борба, скачане. Осигурете на котето подходящи повърхности за надраскване, предмети за катерене и играчки, с които да играе, за да не прави това върху дивана и други мебели. Използвайте лакомства и привличаща билка, за да го примамите в зоните, в които искате да играе.

Също така, вече трябва да сте завели котето при ветеринарен лекар за преглед, ваксина и обезпаразитяване. Въздържайте се да водите котето на други места, освен във ветеринарния кабинет, докато не бъде напълно ваксинирано.

Запознаване на новото коте с децата и семейството!

Децата със сигурност ще бъдат много развълнувани от пристигането на новото коте, но преди да ги срещнете е добре да обясните на децата да бъдат внимателни, нежни, спокойни. Трябва да им покажете как внимателно да го вдигат от земята и да играят с него. Котенцата имат нужда от много сън и трябва да бъдат оставяни спокойно да почиват! Естествено, при игра котките използват своите зъби и нокти, и е важно да играете с подходящи играчки, вместо с ръцете и краката си J

Ако у дома има друга котка?

Ако вече имате котка, запознаването и с новото коте трябва да стане постепенно. Това е най-добрия подход и може да отнеме различно време ( от 1 седмица до 1 месец ) в зависимост от характера на котките. Котките са териториални животни и е добре всяка котка да има собствено легло, купички за храна, тоалетна и играчки, за да се избегнат нежелани поведенчески проблеми. Можете да направите адаптацията по-бърза и плавна като играете заедно с двете котки, давате им лакомства или се занимавате с други неща, които котките харесват. Ако някоя от котките е много уплашена или агресивна, е добре да ги отделите временно.

Препоръчително е включването на успокочващи феромони, които могат да бъдат използвани като дифузер или спрей, които ще помогнат на всички котки да се приспособят и сприятелят по-лесно и с по-малко стрес. Дифузера се включва в стаята, където и двете котки прекарват най-много време, а спрея може да се използва върху леглата или други общи катерушки.

Ако у дома има куче?

Ако вече имате куче у дома ( особено ловна порода ) – въоръжете се с търпение. Адаптацията с котката трябва да стане бавно и постепенно. Първото запознанство трябва да стане под ваш контрол, за да се гарантира безопасността на котката! Съвместната игра, даване на лакомства, гушкане и хранене винаги улеснява процеса.

Препоръчително е включването на успокочващи феромони, които могат да бъдат използвани като дифузер или спрей, които ще помогнат на кучето и котката да се приспособят и сприятелят по-лесно и с по-малко стрес. Дифузера се включва в стаята, където животните прекарват най-много време, а спрея може да се използва върху леглата или други общи принадлежности.